Päättäjäisiä juhlittiin pelaamalla

24.5.2024

Salpiksen kauden 23-24 päättäjäisiä vietettiin pelaillen, kakkua syöden ja tietenkin palkintoja jakaessa

Viime lauantaina 18.5.2024 Salpiksen pelaajat vanhempineen sekä seuran valmentajat ja toimihenkilöt kerääntyivät Salpahallille viettämään kauden päättäjäisiä.  Päivä aloitettiin pelaamalla lentopalloa rennolla meiningillä. Ensimmäisten pelien parit arvottiin ja toisella kierroksella valmentajat haastoivat A-C ikäiset. 

Saimme vieraaksemme Jouni Parkkalin, joka kävi kertomassa vanhemmille Minimaajoukkueesta ja  järjestämistään Italian leireistä ja miten sellaista varten hankitaan varoja.  

Samaan aikaan Salpahallin aulassa alkoi tuoksua Salpiksen oma kahvi Coach Coffee, jonka tarjosi Brimo. Näin hyvää kahvia ei muuten ole ollut tarjolla milloinkaan ennen meidän kekkereissä.  

Herkulliset marjaisat kakut meille leipoi lahtelainen Muta&Kakku. Salpis suosittelee, mikäli on kakulle tarvetta kesän juhliin. 

Kakkukahvien jälkeen päästiinkin sitten päivän jännittävimpään hetkeen eli palkintojen jakoon.  Palkinnot meille tänä vuonna toimitti PalkintoPKP ja tuttuun tapaan valmentajien mukikokoelmaa lisättiin uusilla Marimekko-mukeilla. 

Palkintojen jaon alkuun saimme arvovieraaksi Seppo Heimalan, joka on ollut mukana perustamassa Salpista vuonna 1969. Seppo kertoi meille seuramme ensimmäisistä vuosista ja siitä miten he rahoittivat alkuaikojen toimintaa. Tiesittekö, että Salpiksessa on pelattu muuan muassa esimerkiksi jalkapalloa?

Kauden 23-24 palkitut

Palkinnot jakoivat seuran puheenjohtaja Mika Laurila, entinen valmennuspäällikkö Anna Vahe, seurakoordinaattori Erika Sahlman sekä valmentajat ja jojot Villma Papinkivi, Roosa Kuisma, Tiina Kallio, Nella Alikoski, Jenna Riuttanen, Toni Kiviö, Olli Paunonen, Duaa Azeza, Kati Mouhu, Marita Pulkkinen, Kari Kotilainen ja Kimmo Mäkinen. 

Kaikki F-juniorit saivat diplomin. 

Joukkuepelaajat: Grethelin Sepp (jun.harraste), Oona Marttinen (ET Pantterit), Miisa Kunzler (ET Tiikerit), Lauri Kiviö (EDP Avengers 3), Sisu Manelius (EDP Avengers 2), Eemil Forsström (EDP Avengers 1), Moira Marshall (DT Pingviinit), Eevi Lehtinen (DT Pandat), Jasmin Mattinen (DT Jääkarhut), Iita Liikonen (DT Lumileopardit), Venla Hakonen (CT1), Emily Malkowa (CT2), Vilma Papinkivi (BT), Risto Õunapuu (BP), Vanessa Värilä (AT), Satu Seppälä (N2) ja Mikko Tarvaala (M2). 

Vuoden arvostetuin valmentaja: Jari Torvinen

Vuoden Juniorijoukkue: A-tytöt

Seura-aktiivi: Kati Mouhu

Talkooperhe: Perhe Manelius

Esikuvat: Pyry Rantalainen ja Satu Seppälä

Lentopalloteko: N2 ja 2-sarjan mestaruus

Valmentajia muistetaan vuosittain Marimekko-mukilla ja nyt heille lisättiin pakettiin myös Salpiksen omaa Coach Coffee- paahtoa.